nawóz do ogrodów

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki stosowania nawozów zmniejszą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne stosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nawóz arkop

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową odpowiedzią na odpowiednie użycie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko możliwe – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony blisko linii drzew czy też wprowadzany w ramach natryskiwania.

Przeważnie sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednakże innym aspektem niejednokrotnie pomijanym jest zdolność różnych nawozów i czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność ma prawo mieć rozległy wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.